..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Władca Pierścieni
Drużyna PierścieniaProdukcja: Nowa Zelandia , USA
Gatunek: Przygodowy, Fantasy
Data premiery: 15.II.2002 (Polska), 10.XII.2001 (Świat)
Reżyseria: Peter Jackson
Scenariusz: Fran Walsh, Stephen Sinclair
Zdjęcia: Andrew Lesnie
Muzyka: Enya, Steve Roche
Od lat: 12
Czas trwania: 208min.

Kiedy co najmniej rok temu dotarła do mnie plotka, że jakiś nieznany reżyser odważył się rzucić wyzwanie Tolkienowi i jego dziełu przenosząc je na srebrny ekran, nie uwierzyłam. Jednak wtedy zaczął się we mnie budzić uśpiony dotąd duch miłośnika Władcy.
Coraz częściej dowiadywałam się nowych ciekawostek o filmie i pracy na planie, zbierałam każdy skrawek z gazety dotyczący tego śmiałego przedsięwzięcia. Aż w końcu nadszedł wielki dzień: 15 lutego 2002 roku. Dzień po premierze, ale zawsze.
To, co zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Obraz został stworzony z rozmachem jakiego jeszcze nie widziałam. Plenery zapierały dech w piersiach, a wyglądały jakby były Śródziemiem, które reżyser odwiedził, by użyć go jako tła. Piękne tereny Shire'u które, jak się później dowiedziałam, były już przygotowywane od roku (sadzono prawdziwe warzywa, aby nadać obrazowi realniejszy widok), Karadhas stromy, nieprzystępny i złowieszczy jak trzeba ... Największe wrażenie jednak zrobiło chyba Lothlorien. Mallony wyglądały dokładnie tak, jak były opisane w książce.
Aktorzy zostali dobrani dobrze. Nie powiem: świetnie, dlatego, że mam pewne zastrzeżenia, szczególnie do roli Arweny. Nie zagrała ona dobrze, poza tym nie chciała specjalnie grać w tym filmie, ale czego nie robi się dla pieniędzy, takie są tego skutki. Reszta aktorów pomimo, że niespecjalnie znanych, zagrała świetnie, a według mnie, bardzo dobrze pasowali do swych ról. Elijah Wood, mimo że Amerykanin, znakomicie poradził sobie z rolą hobbita, uosobienia angielskości. Orlando Bloom jako elf i Viggo Mortensen w roli Aragorna grali z dużym zaangażowaniem i wyszło to na dobre ich postaciom. Szczególnie trudną rolą był Gandalf, ale sir Ian McKellen poradził sobie z nią bez trudu.
Na każdy film składa się nie tylko sam obraz, ale też dźwięk. Bez niego film byłby tylko namiastką tego, czym może być. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że muzyka do Drużyny Pierścienia dostała absolutnie zasłużonego Oscara i nic więcej tu dodać się nie da. Jest to naprawdę wspaniałe dzieło Howarda Shore'a, budujące napięcie, wzruszające i ...ech, tego nie da się opisać.
Jeżeli ma być to jednak prawdziwa recenzja, to muszę wytknąć też parę małych, acz rażących mnie, jako wielokrotnego czytelnika, błędów. Zmiana fabuły filmu w stosunku do książki nie wyszła mu na dobre. Zdecydowanie nie podoba mi się ta część filmu, kiedy to Arwena ratuje życie Frodowi, jak to jest jedną wielką bzdurą! Frodo się sam uratował i koniec. Po drugie usunięcie Toma Bombadila ... przecież to bardzo ważna postać i przez większość bardzo lubiana! Jednak to chyba trzeba wybaczyć reżyserowi, ponieważ gdyby włączył ten kawałek jak i inne (ech, kurhany!) do scenariusza, to film najprawdopodobniej zamknąłby się w co najmniej pięciu godzinach. Na zakończenie chciałam pogratulować reżyserowi i wszystkim aktorom, że odważyli się zekranizować tak wielką książkę (i wystawić się na krytykę baaardzo wielu fanów). Film jest naprawdę bardzo dobry; w końcu nikt nie jest idealny. Z przyjemnością wyszłam z kina z dużą dozą niedosytu-teraz przez rok będę bardzo niecierpliwie czekać na następną część, Dwie Wieże...

Autor: Nimrodel
Korekta: Driden
komentarz[7] |

Komentarze do "WP Drużyna Pierścienia"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Legenda o kró...
   Bogowie grecc...
   Chupacabra
   Inspiracje ku...
   Egipscy Bogow...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.024097 sek. pg: