..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Bogowie greccy w pigułcePodobnie jak zmianom ulegali wyznawcy, w taki sam sposób zmieniali się ich bogowie. Najwięksi greccy bogowie mieszkali na Olimpie, a ich obraz znamy głównie dzięki Poetom. Do najważniejszych bóstw olimpijskich zaliczamy między innymi Zeusa, Herę, Apolla, Aresa oraz innych. Oto krótkie opisy każdego z tych bogów.

Zeus – bóg wszystkich zjawisk atmosferycznych. Był panem burz, błyskawic i piorunów. Syn Kronosa i Rei, bóg będący patronem królów. Mąż Hery, będącej jednocześnie jego siostrą. Zeus bardzo lubił kobiety, miał skłonność głównie do kobiet nie będących bogami. To właśnie z tych związków rodzili się herosi. Praktycznie każde większe miasto miało swojego herosa, którego ojcem naturalnie był Zeus. Był on ojcem także wielu bogów np. Apolla, Ateny, Aresa.

Hera - była córką Kronosa i Rei, siostrą i żoną Zeusa. Wspólnie ze swoim mężem sprawowała patronat nad ludźmi, była opiekunką małżeństw i położnic. Była kobietą bardzo mściwą i obraźliwą. Często gniewał się na ludzi i mściła się na nich jeżeli ci nie oddawali jej należytego szacunku.

Demeter – bogini zboża i ziemi uprawnej. Była siostrą Zeusa i Hery, córką Kronosa i Rei. Bogini ta była bardzo rodzinna. Opiekowała się małżeństwem byłą symbolem dobrobytu i pokoju, utożsamiano ją głównie z ziemią. Dbałą o plony.

Hestia – opiekunka ogniska domowego, początkowo czczona była jako bóstwo bezpostaciowe. Hestia to pierworodna córka Kronosa i Rei. Pod jej opiekę oddawano każde nowonarodzone dziecko. Opiekowała się też sierotami, czuwała nad nowo zakładanymi rodzinami.

Atena – bogini mądrości oraz wojny o słuszną sprawę. Opiekunka miast i cywilizacji. To ją uważa się za twórczynię koła garncarskiego, tkactwa i sztuki ciesielskiej. Byłą patronką muzyki, sztuki, nauki i wiedzy. Nauczyła ludzi budować statki i hodować konie,

Artemida – bogini łowów i światła księżycowego oraz opiekunka zwierząt. Córka Zeusa i Latony. Pierwotnie bogini narodzin i nagłej śmierci oraz wiosennej przyrody. Patronka młodzieży. Była opiekunką rolnictwa, hodowli i żeglarstwa. Artemida to wieszczka posiadająca dar uzdrawiania. Utożsamiano ją z Driadami. Jako opiekunkę Zwierząt i boginię łowów czczono ją pod postacią ogromnej niedźwiedzicy.

Afrodyta – bogini piękna i miłości, córka Zeusa i Dione. Byłą opiekunką portów, głównie utożsamiana z wodą. Jej mężem był Hefajstos, Ares był jej kochankiem, to właśnie z nim miała syna Erosa. Opiekowała się również płodnością.

Apollo – bóg słońca, ale także wróżb i przepowiedni, syn Zeusa i Lato. Czczony również jako pogromca plag i obrońca rolnictwa. Uważany był także za boga wszelkiego początku, dlatego był patronem nowo zakładanych osad, miast , a także znany jako Delfinos był bogiem morza.

Posejdon – bóg wód śródlądowych, był odpowiedzialny za trzęsienia ziemi i powodzie. Władca mórz, opiekun rybaków i żeglarzy. Przedstawiano go trzymającego w ręku potężny trójząb, wzburzał morza, kruszył skały. Był synem Kronosa i Rei, bratem Zeusa. Ojciec olbrzymów i Pegaza. Podobnie jak Zeus znany był z wielu związków ze śmiertelnymi ( i nie tylko ) kobietami .

Hefajstos – syn Zeusa i Hery, bóg kowali i ognia. Mąż Afrodyty, utożsamiany z wulkanem, ogniem. Wychowywany przez Tedyde i Eurynome, ponieważ został strącony z Olimpu za opowiedzenie się po stronie matki w jej sporze z Zeusem. Przekazywał on ludziom doskonale znaną mu sztukę kowalstwa i złotnictwa. Sporządzał on pioruny dla Zeusa w czym pomagały mu Cyklopy.

Ares – syn Zeusa i Her, bóg wojny. Ponieważ Ares nie posiadał żadnych zdolności został oddany na wychowanie tytanom, gdzie stał się usposobieniem walki w ręcz i wojny. Czasami za jego żonę uważano żonę Hefajstosa –Afrodytę.

Hermes – bóg złodziei, dróg i kupców. Syn Zeusa i tytanki Mai, jako dziecko wykazywał się niezwykłym sprytem. Hermes odprowadzał ludzkie dusze do Hadesu, oraz zsyłał ludziom marzenia senne. Na rozstajach dróg stawiano Hermy, czyli słupy z jego głową. Był opiekunem handlu.


White Wolf.
komentarz[58] |

Komentarze do "Bogowie greccy w pigułce"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Legenda o kró...
   Bogowie grecc...
   Chupacabra
   Inspiracje ku...
   Egipscy Bogow...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.024205 sek. pg: